poniedziałek, 29 lipca 2013

Segregacja odpadów w kuchni

Segregacja odpadów dotyczy każdego gospodarstwa domowego. Od dawna temat segregacji odpadów leżał w zainteresowaniu producentów mebli, niemniej z wejściem w życie ustawy śmieciowej stał się bardziej popularny.
Mamy możliwość zakupu różnorodnych pojemników i urządzeń ułatwiających segregację śmieci, jednak najważniejsza jest dobra wola, ułatwianie segregacji przez ustawianie odpowiedniej ilości kontenerów, edukacja i chęć segregacji śmieci przez domowników.
Przedstawiamy analizę ilości wytwarzanych odpadów, z podziałem na konkretne grupy.
Należy zastanowić się ile i jakiego typu odpadów będziemy wyrzucać. Często spotykamy się z opinią iż systemy pojemników do segregacji odpadów w kuchni są małych pojemności – nic bardziej mylnego.

Np. przed wprowadzeniem segregacji posiadaliśmy standardowo 1 pojemnik 20-litrowy, do którego były wyrzucane wszystkie śmieci i raz dziennie opróżnialiśmy jego zawartość. Obecnie posiadając system segregacji - pojemników będzie więcej - 3 lub 4 - a pojemność każdego z nich wydawać może się dość mała, jednak razem stanowić one  będą znacznie więcej niż dotychczasowe wiadro. Dlatego zwróćmy uwagę aby nie wybierać systemów ze zbyt dużymi pojemnikami.
Na odpadki organiczne należy przeznaczyć niezbyt duży pojemnik zaopatrzony w pokrywę, który będziemy często opróżniać, a na surowce (odpady typu opakowania, papier, butelki itp.) ten największy.
Właściwe dzielenie odpadów na grupy i odpowiednie kolory elementów systemu, ułatwi segregację odpadów wszystkim domownikom. Dzięki kolorystyce unikniemy pomyłek i zmieszania poszczególnych odpadów – nawet dzieci będą wiedziały do którego koloru co wyrzucić.

Możliwości techniczne, parametry systemów i związane z tym oczekiwania użytkowników

Zazwyczaj kosz na śmieci znajduje się pod zlewem, ale na pojemniki na surowce wtórne można zagospodarować inne szafki. Jeżeli denerwują nas wielkie butelki po napojach, zajmujące miejsce w koszu, możemy zakupić zgniatarkę  do butelek i puszek, która zmniejsza ich objętość o 80%. Jeżeli posiadamy taką możliwość, najlepiej już  na etapie projektowania kuchni zaplanować lokalizację oraz wybrać rozwiązanie które nas interesuje. W momencie gdy posiadamy już kuchnię i nie planujemy dokonywania zmian, natomiast chcielibyśmy ulokować system do segregacji, należy zweryfikować pojemność szafki i sposób montażu systemu względem frontu oraz pozostałych elementów w szafce (np. syfon od zlewozmywaka, przyłącza). Istnieje całą gama systemów montowanych w szufladach, systemów z prowadnicami, pojemników montowanych do boku otwieranych automatycznie podczas otwierania frontu. Pojemniki mogą posiadać automatyczne pokrywki. 
Na rynku znajdziemy również bardzo dużo prostych systemów pojemników. W każdym z tych rozwiązań należy zwrócić uwagę na jakość i funkcjonalność. Przeanalizujmy materiały z jakich są wykonane, tak aby po kilku razach nie okazało się że trzeba je wymienić, gdyż z powodu niskiej jakości tworzywo popękało, połamały się uchwyty lub pokrywa się nie domyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz