czwartek, 8 sierpnia 2013

Jak zaprojektować kuchnię?

Kuchnia to miejsce, w którym spędza się dużo czasu, nierzadko jest sercem domu. Warto zatem przyłożyć się do jej solidnego zaprojektowania, by wszyscy jej użytkownicy czuli się w niej dobrze. Oto kilka rad przydatnych przy planowaniu kuchni:
  1. Oceń potrzeby przestrzenne
W tym miejscu trzeba odpowiedzieć sobie na pytania o to, jak często gotujesz, jak często i ilu przyjmujesz gości, czy wolisz gotować sam, czy w towarzystwie, czy potrzebna jest ogromna lodówka i wypasiony piekarnik. Nieprawdą jest to, że im kuchnia większa, tym wygodniejsza, ani to, że im więcej wyposażenia w AGD, tym praca łatwiejsza. Kuchnia to sprawa indywidualna każdej rodziny. I tak np. kuchnia z wyspą i dodatkowym zlewem będzie odpowiednia dla dużej rodziny, której członkowie lubią razem kucharzyć, zaś kompaktowa będzie bardziej odpowiednia dla samotnie mieszkającej osoby często stołującej się na mieście.
  1. Projektowanie i ergonomia
Czas i energię niepotrzebnie wydatkowaną w kuchni na krzątanie się i gimnastykowanie przy sprzętach lepiej wykorzystać w inny sposób. Wyobraź, przypomnij sobie wszystkie ruchy, czynności które wykonujesz podczas przygotowywania potraw, zmywania, podawania do stołu i przeanalizuj, czy czegoś nie można rozplanować lepiej. Czy makaron po ugotowaniu w celu przecedzenia trzeba nieść na drugi koniec kuchni, albo czy najrzadziej używane sprzęty muszą znajdować się w najczęściej wykorzystywanych miejscach? Dobrze się sprawdza blat (np. stół) umiejscowiony obok lodówki, dzięki czemu wygodnie umieścimy na nim wyjęte produkty, które od razu można poddawać obróbce.
  1. AGD
Wybierając sprzęt AGD trzeba się zdecydować, czy będzie on wolno stojący, czy przeznaczony do zabudowy. Trzeba też zdecydować o jego gabarytach, funkcjach, dodatkowym wyposażeniu, poborze energii i wody. Kuchnia ładniej się prezentuje, gdy urządzenia stanowią jedną linię wzorniczą. Jednoosobowe gospodarstwo domowe nie potrzebuje np. sprzętów o dużych rozmiarach, choć w sytuacji, gdy ktoś robi rzadko zakupy ale w dużych ilościach musi zarezerwować przestrzeń do ich składowania.
  1. Nie ma niezniszczalnych blatów
To blat, a nie fronty pełni w kuchni pierwszoplanową rolę. Ma być trwały, odporny na uszkodzenia, łatwy do utrzymania w czystości a przy tym ładny. Nie ma niestety blatu, który spełniałby te wszystkie kryteria. Niezależnie zatem, czy zdecydujesz się na blat laminowany, kamienny, stalowy, drewniany czy z konglomeratu – wybierz najlepszy w swojej klasie i dbaj o niego, a będzie długo służył. Najczęściej spotykaną głębokością blatu jest 60 – 62 cm, co jest podyktowane szerokością płyt mdf, najpopularniejszym materiałem stosowanym do produkcji blatów. Szerszy blat to większa powierzchnia robocza, jest również, jako rozwiązanie niestandardowe, droższy.
Walory poszczególnych blatów opisujemy w artykule Wybieramy blat do kuchni.
  1. Szafki podziel na jednakowe moduły
Planując szafki wygodnie jest przyjąć za punkt wyjścia szerokość typowych sprzętów AGD, czyli 60 cm. Identyczne moduły wizualnie uporządkują kuchnię – to rozwiązanie sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Dobrze sprawdzają się szuflady (o różnych głębokościach) oraz wysuwane wnętrza szafek (cargo) dzięki czemu nie trzeba nurkować w głąb szafek. Szafki wiszące nie powinny być zbyt głębokie, by nie przeszkadzały w korzystaniu z blatu oraz by dostęp do ustawionych w nich naczyń był łatwy.

  1. Zlew z baterią
Nie oszczędzaj na miejscu dla zlewu (nieważne czy stalowy, czy ceramiczny), nawet kosztem blatu i w sytuacji, gdy obok stoi zmywarka. Funkcjonalny zlewozmywak wynagrodzi taką decyzję. Głęboka, szeroka komora pozwala na swobodne mycie zarówno naczyń, jak też owoców, warzyw, mięsa. Nowoczesne zlewy przejmują też funkcję powierzchni roboczych umożliwiając krojenie, mycie, cedzenie, a jeśli ma zamontowany młynek pozwala pozbyć się organicznych resztek. Bateria musi być z wysoko umieszczoną wylewką i najlepiej z wyciąganym prysznicem, który ułatwia operowanie wodą. Jeśli do tego wyposażona jest w perlator zapewnia napowietrzony strumień wody ograniczając jej zużycie. Warto zastanowić się nad baterią ścienną, dzięki czemu łatwiej dbać o czystość oraz jest więcej miejsca na obrzeżach zlewu.
  1. Oświetlenie
Jeden punkt oświetleniowy w kuchni to za mało. Najlepiej jest zainstalować kilka rodzajów oświetlenia skierowanego w różne obszary: stół, blat, zlew itd. Dzięki temu można je włączać w zależności od potrzeb uzyskując przy tym optymalne oświetlenie danej powierzchni. Na blatach roboczych, przy zlewie, płycie grzewczej najlepiej sprawdzi się światło bezcieniowe, czyli rozproszone, które nie daje cienia.
  1. Kolory i materiały
Zredukuj ilość faktur, materiałów wykończeniowych, kolorów. Należy też unikać kontrastowych zestawień. Jednobarwna zabudowa porządkuje przestrzeń, a jasna obudowa daje poczucie większej  kubatury. Należy unikać kolorów zgniłej zieleni, fioletów na których żywność nie prezentuje się zbyt apetycznie. Sprawdzą się natomiast intensywne żywe kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, niebieski, zielony oraz ciepłe kolory ziemi: terakota, sjena, ochra.
  1. Na ściany
Na ścianę nad blatem najlepiej użyć tego samego materiału, co na blacie – uzyska się wtedy spójny, zwarty efekt. Pozostałe ściany można pomalować zmywalną farbą przeznaczoną do kuchni i łazienek.
  1. Na podłogę
Na podłogę w kuchni nadają się wszystkie materiały stosowane we wnętrzach mieszkalnych, oczywiście poza wykładziną dywanową - w kuchni znacznie częściej niż w pokojach trzeba myć podłogę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz