wtorek, 11 marca 2014

Urządzamy praktyczną, domową spiżarnię.

 Oddzielne pomieszczenie przeznaczone do przechowywania żywności znacznie usprawnia pracę i sprawia, że w naszej kuchni jest o wiele więcej miejsca. Ważne jest, aby nasza spiżarnia znajdowała się w odpowiednim miejscu, będzie to miało wpływa na wygodę przy urządzaniu. Zastanów się wcześniej, czy składzik na żywność musi być blisko Twojej kuchni i czy musi posiadać okno i ogrzewanie. Aby spiżarnia spełniała w 100% swoje zadanie musi być dokładnie i przemyślanie zaprojektowana.
 Po wybraniu miejsca na naszą spiżarnię, należy zastanowić się co będziemy w niej przechowywać. Inaczej będzie wyglądać jej wnętrze w momencie, kiedy planujemy przechowywać suszone mięso i przetwory, a inaczej kiedy będziemy przechowywać zgrzewki wody mineralnej i suchą karmę dla naszego zwierzaka. Jeżeli decydujemy się na pierwszą opcję, musimy nie tylko zadbać o odpowiednie wyposażenie ale także o odpowiedni klimat we wnętrzu. Właściwa temperatura i wilgotność powietrza w naszej spiżarni z prawdziwego zdarzenia pozwoli na długie przechowywanie żywności w dobrej kondycji, co dla nas jest najważniejsze. Druga opcja to zwyczajny składzik blisko kuchni, w którym przechowujemy produkty o narzuconym terminie do spożycia, więc potrzebna nam jest tylko odpowiednia ilość półek i miejsca do ich ustawienia.


Pierwsza opcja, czyli spiżarnia na przetwory i żywność.


 Aby spiżarnia, w której będziemy przechowywać żywność o nieustalonym terminie do spożycia zdała egzamin, musimy utworzyć w niej odpowiedni klimat. A jaki jest odpowiedni? Odpowiedź jest prosta! Temperatura we wnętrzu musi być stała i wynosić maksymalnie 16 stopni Celsjusza. Poza odpowiednio niską temperaturą, w spiżarni musi panować także właściwa wilgotność powietrza, najlepiej w okolicach 55-65%. Warunki takie najłatwiej osiąga się poprzez wybudowanie pomieszczenia bez ogrzewania i dostępu światła dziennego. Brak ostatniego elementu może nieco zadziwić, ale dostęp światła słonecznego sprzyja wahaniom temperatury, które nie są wskazane. W parze z eliminacją wahań temperatury zyskujemy dodatkową przestrzeń na półki i regały, którą zajmowałyby okna. Koniecznym i ważnym rozwiązaniem jest zamontowanie powyżej półek i regałów wentylacji, która pomoże utrzymać wilgotność w dość trudnych warunkach. W niskiej temperaturze często skrapla się para wodna, aby tego uniknąć, kanał wentylacyjny należy wyprowadzić na zewnątrz i zapewnić staly przepływ powietrza, który osiągniemy poprzez zamontowanie w ścianach, suficie lub drzwiach wejściowych nawiewników.


Pomieszczenie piwniczne jako spiżarnia.



 Spiżarnia w piwnicy powinna mieć masywnej grubości mury i podłogę z materiału dobrze akumulującego ciepło. Najlepszym miejscem na tego typu pomieszczenie jest piwnica, ale jeżeli jej nie posiadamy musimy ulokować naszą spiżarnię w najchłodniejszej części domu (strona północna lub północno – wschodnia). Ściany oddzielające spiżarnię od innych pomieszczeń powinny być zbudowane z cegły lub kamienia, które mają najlepsze właściwości izolacyjne. Nie jest wskazane budowanie ich z płyt gipsowo – kartonowych.



Spiżarnia w szafkach.

 Opcja łącząca kuchnię i spiżarnię. Przetwory i inne rzeczy przechowujemy w specjalnej zabudowie pełniącej rolę spiżarni. Najczęściej jest to wysoki słupek półek o szerokości 90 cm. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwośc ustawienia spiżarki pomiędzy zabudową AGD czy zestawem mebli używanym na co dzień.










 Spiżarnia jest często potrzebnym pomieszczeniem, dlatego nie bójmy się jej budować mimo restrykcyjnych wymagań. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz