Wydaje
się, że kuchnia industrialna jest przeznaczona dla osób
obdarzonych wyjątkowym wyczuciem smaku i gustu. Jest to mylne
wrażenie!!
Najwięcej
uwagi musimy zwrócić na wnętrze, w którym będziemy spożywać
posiłki, musi ono być przytulne, ciepłe, relaksacyjne. Jak
powiązać to ze stylem industrialnym? Styl industrialny wzoruje się
na dawnych fabrykach i przetwórniach, które miały proste formy z
kolorami w odcieniach szarości . Mimo twardych założeń stylu
industrialnego, kuchnia zaprojektowana zgodnie z nim nie powinna być
przesadnie smutna i minimalistyczna.
Kolory industrialne.
Kolory w kuchni industrialnej powinny być stonowane ale nie koniecznie w zimnych odcieniach. Trzymajmy się bieli, czerni, a przede wszystkim szarości. Odpowiednie zestawienie tych barw da nam pewność, że to jest na pewno industrial. Przy wyborze kolorów powinniśmy kierować się naszym indywidualnym gustem i potrzebami. W kuchni powinniśmy czuć się dobrze, samopoczucie po wejściu do pomieszczenia powinno być jak najlepsze. Różne zestawienie barw i wzorów możemy zastosować na podłodze, suficie lub ścianach w postaci terakoty lub kamienia. Materiały takie są idealnym tłem pod zabudowę kuchenną. Dobrym rozwiązaniem jest położenie na ścianie wielkoformatowych płytek ceramicznych łączonych bezfugowo lub tynku dekoracyjnego przypominającego surowy beton. Możemy wykorzystać dowolny materiał, musimy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru i dobrego smaku.
Prostota form.
Diabeł tkwi w prostocie. Zabudowa i forma kuchni powinna być przede wszystkim jak najprostrza, wręcz minimalistyczna. Nie mile widziane są zdobienia i obszerne dekoracje. Fronty powinny być proste, geometryczne, stworzone z nowoczesnych materiałów, takich jak stal, szkło, wysoce lakierowana płyta MDF, czy beton. Prócz powiększenia optycznego przestrzeni zyskamy także bardzo eleganckie wnętrze. Same meble muszą być funkcjonalne i pojemne, aby zmieściło się w nich wszystko, co jest nam potrzebne (zagracenie wnętrza jest niewskazane). Jeżeli zapomnimy o podstawowej zasadzie : nie zagracać wnętrza, stworzymy wrażenie ogólnego chaosu i bałaganu, a tego założenia stylu industrialnego nie przewidują.
Surowość przede wszystkim.
Kuchenny industrial wręcz uwielbia surowe, jak najprostrze materiały. Nie bójmy się stosować w naszej kuchni stali, kamienia, szkła, czy betonu. Wykończenia wykonane z wymienionych materiałów będą idealnie się komponować z surowym, minimalistycznym wnętrzem. Błyszczący sprzęt AGD jest koniecznym elementem stylu industrialnego. Płyta grzewcza również musi odbijać w sobie wnętrze kuchni. Dla podkreślenia stylu, płytę stalową można zamontować również na ścianie, np. za płytą grzewczą, ale rozwiązanie to może okazać się jedynie efektowne, funkcjonalne już nie koniecznie...Światło odbite od powierzchni blachy może męczyć nasz wzrok i powodować duży dyskomfort. Decydując się na montaż płyty musimy pamiętać, że chcąc utrzymać to miejsce zawsze w czystości, będziemy musieli poświęcić mu o wiele więcej uwagi.
Wiele
osób decyduje się na umieszczenie w swojej kuchni blatu wykonanego
z betonu. Powstaje on z mieszanki cementu, żwiru, piasku i wody. Po
dodaniu do mieszanki bazowej innych materiałów, takich jak kruszywo
czy pigment w odpowiedniej ilości, cement przebarwia się i dzięki
temu powstają ciekawe kompozycje kolorystyczne. Techniki produkcji
takiego blatu są różne, wyboru techniki dokonują pracownicy
odpowiedniej firmy po zapoznaniu się z projektem.
Światło.
Jako, że styl industrialny wzoruje się na dawnycg fabrykach, oświetlenie we wnętrzu industrialnym musi tworzyć odpowiedni nastruj. Najlepiej sprawdzają się w tym momencie małe reflektory podwieszone pod sufitem, a także osobne podświetlające miejsca robocze. Musimy pamiętać, aby światło odbijało się we wszystkich lśniących powierzchniach, powiększy to wrażenie minimalizmu, stworzy wrażenie pomieszczenia iście sterylnego. Zastosowanie np. szklanych kloszy lamp czy szklanego blatu wydobędzie ukryte walory światła i będzie wskaźnikiem dobrego stylu projektanta i użytkowników.
Przytulność w industrialu?...A jednak!!
Osobom,
które do tej pory nie miały do czynienia ze stylem industrialnym,
wnętrze takie może wydawać się nieprzyjemne, chłodne i
odpychające, dlatego też twórcy założeń tego stylu przewidzieli
obecność pewnych elementów, przełamujących wrażenia tego typu.
Elementem takim może być drewno, które idealnie komponuje się z
wszelkimi materiałami typowymi dla tego stylu. Drewniane materiały
muszą być jasne i o prostych formach. Rośliny o żywych kolorach
również idealnie się komponują z wnętrzem i poprawiają
samopoczucie domowników. Jeżeli rośliny nam nie wystarczają,
możemy zastosować żywszy kolor na jednej ze ścian lub
powierzchni. Z industrialnymi barwami idealnie komponuje się
czerwień.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz