czwartek, 8 maja 2014

Pokój w stylu japońskim

 Aby styl japoński w pełni odzwierciedlał tą bogatą kulturę, nie możemy zapomnieć o charakterystycznych dla tego stylu i kraju dodatkach. Do stworzenia wnętrza japońskiego musimy się mocno przyłożyć, przed pójściem na zakupy należy zagłębić się w informacje o kulturze japońskiej i jej charakterystycznych elementach i dodatkach. Już teraz możemy powiedzieć, że każde źródło za podstawę stylu poda nam równowagę Wszechświata. To właśnie na tym będzie opierało się nasze wnętrze, dlatego musimy o tym pamiętać przy jego aranżacji.








 Dalszą część artykułu będą stanowić porady jak osiągnąć równowagę i idealne odzwierciedlenie stylu japońskiego przy użyciu kolorów, tekstur, mebli i podstawowych elementów pomieszczenia.

1.Kolory. Odcienie czerni i bieli są rzadko wykorzystywane w aranżacji wnętrz, ale, jeżeli planujemy styl japoński, musimy się z nimi zaprzyjaźnić. Po zastosowaniu odpowiednich elementów i dodatków, najciemniejsze wnętrze staje się bardzo wyraźne.

2.Mimo iż za podstawę stylu japońskiego uważany jest kolor czarny, większość wnętrz aranżowana jest w kolorze białym i beżowym. Czerń rzadko używana jest do wytworzenia równowagi we wnętrzach, zdecydowanie częściej spotkamy się z kolorem białym lub jego odcieniem. Ważne jest osiągnięcie harmonii we wnętrzu. Zastanówmy się nad parawanem wykonanym z delikatnej, ryżowej fizeliny.

3.Kolor nie może zaburzać architektury i projektu wnętrza. Kolory neutralne budują porządek i powinny być podstawą aranżacji wnętrza japońskiego.

4.Żywych kolorów używajmy do wyróżnienia danego elementu, pod żadnym pozorem nie łączmy ich ze sobą. Powinny być one punktem odniesienia we wnętrzu.

5.Mocnym akcentem we wnętrzu będzie pomalowanie na kolor czerwony pędu bambusa lub kolumny. Doda to charakteru i wyrazistości. Zamiast bambusa możemy użyć innego orientalnego drzewa o podobnych właściwościach.

6.Dobór odpowiednich materiałów i tekstur dopełni harmonię wnętrza. Pomocna nam będzie zasada Ying Yang, która mówi o równowadze przeciwieństw. Cedr lub bambus będzie idealnie pasował do pudełka pomalowanego na wysoki połysk, a do podłogi wykonanej z bambusa – płytki z kamienia. Ważna jest również prostota.

7.Szczególną uwagę zwróć na tekstury przedmiotów. Na ścianie idealnie sprawdzi się naturalne włókno w formie maty. Będzie ona integralną częścią pomieszczenia, a nie tylko i wyłącznie delikatnym akcentem.

8.Prostota i płynność we wnętrzu japońskim powinny być podstawowym jego elementem. Meble i inne akcesoria powinny być ustawione wedle zasady płynności, na obwodzie pomieszczenia tak, aby na jego środku pozostało wolne miejsce. Punkt odniesienia, który jest kluczowym elementem, powinien być umieszczony jak najbliżej środka i być blokadą dla wiązki światła i energii.

9.Główny temat przewija się w większości porad, które opisujemy...dlatego, co to jest ten główny temat, co nim może być? Głównym tematem może być na przykład zestaw mebli wypoczynkowych, suchy ogród żwirowy, czy kapliczka. Punkt odniesienia wybieramy sami. Pamiętajmy jednak, że równowaga nie zostanie osiągnięta, dopóki nie pozbędziemy się bałaganu. Obecność punktu odniesienia i utrzymanie harmonii jest bardzo ważne, wręcz niezbędne.

10.Ściany zostawmy w spokoju. Nie wieszajmy na nich dużej ilości elementów. Są one częścią wystroju, dlatego niech pozostaną w pierwotnej formie.

11.Mniej znaczy więcej, czyli mniejsza ilość asortymentu lepiej odzwierciedla styl japoński. Pozostawmy dużo wolnego miejsca i nie inwestujmy dużej sumy gotówki w wyposażenie, mała ilość wystarczy. Rzeczy wielofunkcyjne doskonale się tu sprawdzą. Mata, o której było już mówione wcześniej, może stanowić element dekoracyjny lub miejsce do siedzenia.

12.Zwieńczeniem japońskiego wnętrza musi być koniecznie oryginalna japońska porcelana. Możemy zaoszczędzić na ilości, ale jakość wyrobu musi być najwyższa. Porcelana dopełni całości i będzie idealnie współgrać z pozostałymi elementami wnętrza.

13.Nie popadajmy w przesadę, minimalizm jest jak najbardziej wskazany, postarajmy się go zrozumieć. Stwórz porządek i harmonię w swoim wnętrzu, a stanie się ono oazą spokoju i relaksu.

 Mamy nadzieję, że styl japoński, dzięki temu artykułowi znalazł swoich zwolenników. Mimo twardych zasad, warto aranżować wnętrza w tym stylu, gdyż wytworzona aura wpływa na samopoczucie użytkowników.

 Kolejny tekst będzie niespodzianką, dlatego sprawdzajcie uważnie bloga i nasz profil na Facebooku, a na pewno go nie przeoczycie. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz