piątek, 14 lutego 2014

Wnętrza wielofunkcyjne.

 Wnętrza wielofunkcyjne tworzymy najczęściej w małych wnętrzach lub ze względu na prowadzony tryb życia, przyzwyczajenia. Stworzenie takiego wnętrza pozwala zaoszczędzić miejsca w innych pomieszczeniach, a także nie wpływa negatywnie na wygląd, musimy jednak pamiętać o zachowaniu stylu i dobrego smaku.


Pokój dzienny.

 Pokój dzienny, czy jak ktoś woli – salon, może służyć nam także jako kilka innych pomieszczeń. Za przykład możemy podać sypialnie, a nawet kuchnie tworzoną najczęściej w niecodziennych sytuacjach(np. remont czy uroczystość rodzinna). Salon więc może z powodzeniem służyć także jako kuchnia, sypialnia i jadalnia. Pozytywnym aspektem łączenia salonu z innymi pomieszczeniami jest możliwość spędzania większej ilości czasu z domownikami, rodziną. Jeżeli przyłożymy się do etapu projektowania i ustawiania mebli to wnętrze nie będzie zagracone i na pewno będzie spełniać wszystkie swoje funkcje. Do połączenia salonu z sypialnią skutecznie nadaje się rozkładana sofa, która w ciągu dnia posłuży nam do relaksu, odpoczynku, a w ciągu nocy, po rozłożeniu może nam służyć jako łóżko. Aby połączyć salon z kuchnią i jadalnią wstawiamy do naszego pomieszczenia kompleks jadalny(stół, szafki, kuchenkę gazową itp.).

Salon z miejscem wyciszającym.

 Wielu z Was na pewno lubi przeczytać ciekawą książkę w ramach relaksu. Tę funkcję także możemy dodać do naszego wnętrza!! Wystarczy, że ustawimy regał z pułkami na książki w naszym wnętrzu i gotowe :). Będziemy mieli swobodny dostęp do naszych ulubionych książek. Obok regału ustawmy stolik i kanapę, a całość przy oknie, co zapewni nam dostęp naturalnego światła. To wszystko pozwoli nam się w 100% zrelaksować.

Meble z wieloma funkcjami.

 Odpowiedni dobór mebli jest jednym z kluczy do sukcesu. To dzięki meblom nasze wnętrze zyskuje charakteru, może spełniać określone funkcje. Przykładem mebla, który może nam się przydać przy aranżacji pomieszczenia o wielu funkcjach jest regał. Dobrze dobrany może pełnić wiele funkcji, za przykład można podać funkcję kredensu( gdy posiada zamykane szafki), biblioteczki czy otwartych półek. Idealnym rozwiązaniem jest zakup mebli na wymiar. W meblach tego typu możemy już w fazie projektowania wziąć pod uwagę wszystkie funkcje, które meble muszą spełniać, a także dadzą nam możliwość dobrania stylu mebli w całym, połączonym pomieszczeniu.

Kolorystyka.

 Kolorystyka naszych „pomieszczeń połączonych” jest również bardzo ważna. Kolory muszą dawać wrażenie, że jesteśmy w jednym pomieszczeniu(nawet jak przechodzimy do drugiego), nie mogą się od siebie różnić. Zabieg taki skutecznie połączy nasze wnętrza, wytworzy między nimi harmonię. Ciepłe odcienie idealnie nadają się do zabiegów tego typu.
Światło.
 Dostęp do dużej ilości naturalnego światła jest (zwłaszcza przy małych wnętrzach) bardzo pozytywnym aspektem. Rozświetlenie światłem słonecznym daje wrażenie, że wnętrze jest bardzo naturalne, nie przytłacza. Balkon i duże drzwi do niego prowadzące, latem pozwolą powiększyć nam pomieszczenie o część „pod chmurką”.
Domowe biuro.
 Bardzo częstym zabiegiem jest łączenie domowego biura z innymi pomieszczeniami. W dzisiejszych czasach wygodnym rozwiązaniem jest praca w domu. Nie musimy dzięki temu pokonywać dystansu dom-biuro i możemy rozplanować sobie dzień, dzieląc czas na czynności związane z domem i pracą. Ważne jest aby umiejętnie oddzielić sferę prywatną od roboczej. W naszym wnętrzu może być to symboliczne oddzielenie parawanem, stołem, ścianką działową lub meblościanką. Biurko, czy też stół wykorzystywany do pracy powinien nie tylko spełniać funkcję blatu ale także regału. Do tego celu idealnie nadają się biurka posiadające pod blatem półki i szafki różnego rodzaju.
Podział na strefę publiczną i intymną.
 Przy aranżacji wnętrza musimy pamiętać o takim podziale. Nawet, jeżeli nasze wnętrza tworzą jedno(nie posiadają ścian działowych), podział na strefę publiczną i intymną powinien zaistnieć. Co więcej, jest podstawą aranżacji każdego wnętrza. Podział ten jest tak samo ważny jak podział na strefę „roboczą” i domową.
Zalety łączenia pomieszczeń.
1.Przestrzeń staje się elastyczne. Płynnie przechodzimy z jednego pomieszczenia do drugiego, a często jesteśmy cały czas w jednym. Likwidacja barier w postaci różnicy poziomu czy wzoru podłogi pozwoli nam na swobodne przestawianie mebli, zmienianie układu mebli i stref w pomieszczeniu.
2.Przestronność pomieszczenia. Urządzając nawet najmniejsze wnętrze możemy sprawić, że nasz pokój będzie przestronny, będzie w nim dużo dostępnego miejsca. Zabieg taki jak odpowiednie ustawienie mebli czy doświetlenie wnętrza pozwoli powiększyc optycznie takie wnętrze.
3.Integracja. Wspólne przestrzenie sprzyjają integracji domowników, a także domowników z gośćmi. Pomiędzy pomieszczeniami nie ma barier w postaci ścian, wszystkie tworzą jedność, dlatego takie czynności jak wspólne gotowanie stają się codziennością i zbliżają ludzi do siebie.
Wady otwartych przestrzeni.
1.Chcąc wytworzyć jedność pomiędzy pomieszczeniami musimy zadbać o jednolitość wyposażenia.
2.Musimy być bardziej uważni na nasze dzieci. Kuchni i innych pomieszczeń, w których małe dzieci mogą zrobić sobie krzywdę nie możemy zamknąć. Dlatego też należy być bardzo czujnym, bo z natury ciekawskie maluchy mogą bardzo szybko i niepostrzeżenie zacząć majsterkować przy kuchence gazowej czy bawić się nożem kuchennym.
3.Rozprzestrzenianie się dźwięków i zapachów. W otwartych przestrzeniach dźwięk i zapachy swobodnie się rozprzestrzeniają, nie napotykając żadnych barier. Rozprzestrzenianie się dźwięków może być problemem w momencie, kiedy chcemy się zrelaksować lub porozmawiać z naszym gościem, a jeden z naszych domowników chce pooglądać telewizję. Powstaje wtedy niestety konflikt. Zapachy z kuchni czy innych pomieszczeń także mogą się swobodnie się przemieszczać. Dobra wentylacja może niestety nic nie pomóc.
4.Dbanie o czystość koniecznością. Systematyczne i skrupulatne sprzątanie pozwoli nam na uniknięcie bałaganu. Najważniejsze jest, aby sprzątać po każdym posiłku i odkładać wszystko na miejsce.
5.Stworzenie spiżarni i innego typu magazynów pozwoli powiększyć używaną przestrzeń.

 Jak pokazuje artykuł, można połączyć każde pomieszczenia. Należy pamiętać jedynie o zachowaniu stylu. Są zwolennicy i przeciwnicy łączenia pomieszczeń. Przed wykonywaniem tego typu zabiegów należy się poważnie zastanowić czy podołamy temu w 100%.

Meble idealnie nadające się do łączenia salonu z jadalnią znajdziecie na stronie : Meble do salonu i jadalni, a meble sypialniane na anmar-sklep.pl - meble do sypialni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz