Garderoba jest coraz popularniej występującym pomieszczeniem w nowo budowanych domach. Warto zatem zastanowić się, co zrobić, by najefektywniej spełniała swoje funkcje.
Wielkość i kształt garderoby
Garderobę od większej szafy wnękowej odróżnia to, że można do niej wejść, stąd też musi ona zajmować więcej miejsca. Jeśli z garderoby będzie korzystała jedna osoba jest powierzchnia powinna wynosić ok. 4 m2. Odpowiednio dla dwóch osób obszar zwiększa się do 6 m2, przy większej liczbie użytkowników – nawet do 10 m2.
Jeśli chodzi o kształt, to optymalnym rozwiązaniem jest obszar na planie prostokąta lub kwadratu, co pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń – jest sporo miejsca przy ścianach i wygodne przejście pośrodku. Ostatecznie nadają się do zagospodarowania pomieszczenia w kształcie litery L lub na poddaszu pod skosami.
Drzwi w garderobie mogą być standardowe skrzydłowe lub przy braku miejsca przesuwne.
Podłoga powinna być łatwo zmywalna i dająca się bez problemu odkurzać. Warto ją wykonać z ceramicznych płytek, parkietu, elastycznych wykładzin.
Wszędzie, gdzie się znajdujemy uniwersalnym i najlepszym oświetleniem jest światło dzienne. Nie inaczej jest w garderobie, jeśli jednak nie ma dostępu do światła dziennego lub jego ilość jest niewystarczająca powinniśmy zatroszczyć się o kilka źródeł światła sztucznego, co pozwoli na dokładniejsze oświetlenie pomieszczenia i pozwoli na dokładniejsze dostrzeżenie faktury, kolorów przymierzanych ubrań.
Wyposażenie garderoby
Aby można było bez problemu umieścić i dostawać się po ubrania, buty, bieliznę dobrze jest zadbać o różne przeznaczenie schowków.
W głębokich szufladach przechowujemy bieliznę, w płytkich pojedyncze koszule, bluzki. W szufladach umieszczonych na dole mebla możemy trzymać buty.
W koszach przechowujemy drobne części garderoby, bieliznę, ręczniki.
Półki również powinny mieć różną wysokość, aczkolwiek niepraktyczne jest wykonywanie zbyt niskich, gdyż wtedy sięgnięcie w głąb może być utrudnione.
Szuflady, półki powinny być w różnych szerokościach po to, by móc optymalnie wykorzystywać ich przeznaczenie.
Drążki na których wieszamy koszule, spodnie, spódnice mogą znajdować się na różnych wysokościach tak by dostosować je do użytkownika i rzeczy, które na nich zawisną. Drążki na krótkie ubrania powinny mieć poniżej co najmniej 105 cm, te na długie (np. płaszcze) – 180 cm. Gdy w wysokiej garderobie instaluje się jeden drążek nad drugim, ten wyżej umiejscowiony może być na pantografie umożliwiającym jego opuszczenie i podnoszenie.
Przed wyjściem rzut oka na sylwetkę w dużym lustrze.
Warto pomyśleć o zagospodarowaniu miejsca na deskę do prasowania i żelazko.
Nie można zapomnieć o zapewnieniu prawidłowej wentylacji garderoby. Wilgoć wydobywająca się z ludzkiego ciała niekorzystnie wpływa na stan ubrań i jakość powietrza w pomieszczeniu. W domu z wentylacją grawitacyjną garderoba powinna być wyposażona w wentylację wywiewną. Jeśli nie ma możliwości podłączenia garderoby do systemu wentylacyjnego warto przynajmniej umieścić w jej ścianie kratkę wentylacyjną, dzięki której powietrze będzie uchodziło do sąsiedniego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie też zastosowanie otworów na dole drzwi zamykających garderobę (otwory takie są stosowane w drzwiach łazienkowych).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz