Zmieniają się zwyczaje mieszkaniowe, zmniejszenie liczby domowników pozwala inaczej niż kiedyś gospodarować pomieszczeniami, przestrzenią. Nie jest dziś ekstrawagancją posiadanie osobnego pomieszczenia na ubrania, jakim jest garderoba. Aby należycie spełniała swoje funkcje musi, jak wszystko, być dobrze zaprojektowana.
Co zatem należy zrobić, aby tak się stało?
Co zatem należy zrobić, aby tak się stało?
Garderoba najczęściej jest umiejscowiona w pobliżu łazienki i sypialni, co podyktowane jest wygodą i ma uzasadnienie praktyczne w skracaniu sobie drogi. Jeśli mamy do czynienia z domem, w którym jest więcej niż jedna kondygnacja garderobę umieszcza się w pobliżu sypialni, czyli najczęściej na piętrze. Jeśli w mieszkaniu jest jedna garderoba należy pamiętać o tym, by niekrępujące wejście do niej było ogólnodostępne dla wszystkich domowników, czyli np. z przedpokoju. Jeśli metraż na to pozwala można umieścić garderobę przy każdej sypialni. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie garderoby jako łącznika pomiędzy łazienką a sypialnią lub pomiędzy dwoma sypialniami, z wejściem z każdej z nich.
Kolejną ważną sprawą jest rozmiar garderoby, uzależniony od jej przeznaczenia. Może ona służyć jedynie do przechowywania ubrań, butów, dochodzi też suszarka do bielizny, żelazko i deska do prasowania. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia garderoby wynosi 4 m2. Aby zapewnić wygodę użytkowania, jeśli w garderobie są ustawione dwie szafy równolegle do siebie, odległość pomiędzy szafami (standardowo 60 – 70 cm głębokości) powinna wynosić co najmniej 110 cm (taka sama odległość obowiązuje, jeśli jest jedna szafa naprzeciwko ściany). Również powierzchnia potrzebna do swobodnego przymierzania ubrań, ubierania się powinna wynosić co najmniej 150 cm2. Jeśli w szafach chcemy wieszać płaszcze, dłuższe sukienki to wysokość szaf powinna wynosić 150 – 180 cm. W szafach o wysokości 110 cm można przechowywać koszule, marynarki, spodnie. Jeśli chodzi o półki w garderobie, to głębokość 35 – 40 cm swobodnie wystarczy do przechowywania ubrań. To, gdzie która szafa stanie ma większe znaczenie w pomieszczeniach ze skosami, które również warto zagospodarować przy pomocy mebli wykonanych na indywidualne zamówienie.
W garderobie należy zadbać o prawidłową wentylację, jeśli jest okno należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, ustawić okno w pozycji rozszczelnienia. Jeśli natomiast w garderobie nie ma okna, należy zadbać o zorganizowanie wentylacji, co zapobiegnie zawilgoceniu, rozwojowi grzybów, pleśni oraz uchroni przed nieprzyjemnymi zapachami. Aby ułatwić utrzymanie czystości w garderobie ściany warto pomalować farbą wodoodporną, a na podłodze ułożyć płytki lub panele.
Dostosowanie mebli do wymiarów pomieszczenia, swojego wzrostu i upodobań ma niebagatelne znaczenie. Również ich konstrukcja w odniesieniu do najczęściej używanych elementów (wysokość półek, drążków do wieszania) powinna uwzględniać nasze preferencje.
Nie zapominamy o lustrze, które obejmie całą sylwetkę oraz o odpowiednim oświetleniu. Odpowiednim, czyli takim, które daje światło rozproszone z różnych miejsc.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz